bilgisayar.ci Menü

IoT (Nesnelerin İnterneti)

IoT (Nesnelerin İnterneti)

IoT nedir? Faydaları nelerdir?

IoT Nedir

Nesnelerin İnterneti çağın getirdiği en büyük yeniliklerden bir tanesi diyebiliriz. Artık sadece televizyonunuz akıllı değil :) Çamaşır, bulaşık makinesi, fırın, kettle hatta aydınlatma için kullanılan bir ampul bile çok akıllı ve birbirleriyle konuşuyorlar.

IoT’lar sürekli kullandığımız cihazlarla birleşince bizlerin hayatını daha da kolaylaştırıyor. Eve yaklaştığımızda kettle’ı çalıştırıp, vardığımızda sıcak bir kahveyi vakit kaybetmeden içebiliriz. Veya ofiste olmasakta ortam sıcaklığı kontrol ederek klimamızı çalıştırabiliriz.

IoT’lar kendi aralarında veri alışverişi yapabilir ve önceden verdiğimiz bilgilere göre diğer bir IoT’a aracılığıyla kontrol edebilirler. Uzaktan bir noktadan IoT’ların verileri toplanabilir veya kontrol edilebilir.

Örnek olarak IoT sensörler, IoT roleler verilebilir. Iot sıcaklık sensörü ile dış ortamda topladığınız bir sıcaklığı iç ortamdaki bir ısıtıcıyı yine bir IoT role ile yapabilirsiniz. Birbirleri ile fizik bağlı olma zorunluluğu yoktur. İnternete bağlı iki cihaz dünyanın herhangi bir yerinden diğerini kontrol edebilir.

Faydaları

Endüstrilerin hızlı dijital dönüşümlerini sağlar.
Üretimin veya hizmet sürecinin her aşamasını kontrol edebilir / veri toplayabilir.
Her platform ile kolay entegre olabilirler.
Tüm sektör ve endüstrilere uygulanabilir.
Kolay uygulanır ve verimliliği artırır.
Sürdürme maliyetlerinizi düşürür.

Ne yapıyoruz ?

Hazır olan IoT modüllerimiz dışında talebe özel ürün geliştiriyoruz.
İhtiyacınıza uygun elektronik kart tasarımı ve istediğiniz sensör ve diğer veri toplayıcılar ile tasarladıktan sonra yazılımlarını geliştiriyoruz.
IoT projeler hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.
IoT nedir? Faydaları nelerdir?

Paylaş